yükleniyor

İptal ve İade Koşulları

PROJETİF, bulundurma hizmeti (web hosting) hizmeti satın alan müşterilerine, 14 gün koşulsuz para iade garantisi vermektedir. Bu 14 günlük süre, müşteri hesabının açılması ile başlar ve taahhüt edilen sürenin geçmesiyle son bulur. Müşteri bu süre içerisinde yazılı olarak (e-mail ya da faks yoluyla) sipariş/hesap iptali başvurusunda bulunursa, iptali başvurusunun ardından müşteri hesabı derhal kapatılır ve yapılan bütün tahsilatlar, ödeme türüne göre;  eft/havale yoluyla yapıldıysa, (EFT/havale ücreti mahsup edilerek) müşterinin ödemeyi yaptığı hesaba, kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapıldıysa ödemenin yapıldığı karta yatırılır. Geri iade işlemi tarafımızca onaylandıktan sonra takribi en geç 5 iş günü içerisinde gerçekleştirilecektir.

Alan adı tescilleri ICAN ve ODTU(.tr uzantılı) tarafından belirlenen normlar doğrultusunda tamamı ile online olarak firmamız vasıtasıyla tescil edildiğinden iade kabul edilmemektedir. Tescil ettiğiniz alan adı tescil süresi itibariyle tamamen kuruluşunuza yada şahsınıza ait olup firmamız tarafından aracılığı yapılmakta ve tüm teknik destek tarafınıza sağlanmaktadır. İsteğiniz doğrultusunda tarafımızdan sağlanan yönetimi farklı bir servis sağlayıcıya aktarma hakkında sahipsiniz.

Sınırlamalar

Müşteri hesabının Hizmet Sözleşmesi‘nde belirtilen durumlardan kaynaklanan sebeplerle askıya alınması durumunda, 7 gün geri ödeme garantisi de geçerli değildir.

İnternet işlemlerinde sık sık problemlerle karşılaşılabilmektedir. Web sitenize ve diğer servislere, PROJETİF altyapısından kaynaklanmayan problemler dolayısıyla ulaşamadığınız zamanlar olabilir. İnternet hizmetinizi aldığınız internet servis sağlayıcınızdan veya ISS’niz ile PROJETİF arasındaki altyapı ve routing problemlerinden kaynaklanan bağlantı yavaşlıkları ve hatta kopmaları yaşanabilir. Bu türden sebeplerden ortaya çıkan problemlerden PROJETİF sorumluluk kabul etmemektedir. Servis sürekliliği garantisinin tek ölçütü IP Switch şirketinin, What’s Up Gold yazılımının sağladığı aylık istatistiklerdir.

PROJETİF gerektiği zamanlarda sunucular ve network donanımları üzerinde çeşitli güvenlik, donanım ve yazılım güncellemesi/bakımı yapmaktadır. Bu tür sistem bakımları hesap kontrol panelleri ve duyuru servisleri aracılığıyla müşterilerimize duyurulacaktır. Bu tür bakımlar sırasında meydana gelen servis kesintileri, servis sürekliliği garantisi kapsamında değildir. Duyurunun müşterinin e-mail ayarlarını düzgün olarak yapmamasından kaynaklanan ulaşamama durumunda PROJETİF sorumlu tutulamaz. Sunucuya acil müdahale gerektiren durumlarda hiç bir duyuru yapılmayabilir bu nedenle kaynaklanan ulaşamama durumunda PROJETİF sorumlu tutulamaz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!